Vitajte

Vodopád Bystré (22 km)
vodopad bystreZaujímavý prírodný úkaz ponúka práve vodopád Bystré. Ide o národnú kultúrnu pamiatku, ktorá sa nachádza na južných svahoch Poľany, asi 8 km severne od Hriňovej. Vodopád je vysoký 23 metrov a patrí medzi najmohutnejšie na Slovensku. Priechod okolo vodopádu umožňujú rebríky a lano, a preto je potrebné zachovať opatrnosť. Pre pohodlných návštevníkov je k vodopádu Bystré najbližšie od Chaty Poľana – asi 30 minút. Vedie k nemu turistická značka aj z Hriňovej. Okolo vodopádu sa môžete aj poprechádzať.

Melichova skala (24 km)
Bola vyhlásená za prírodnú pamiatku, ktorú neustále obdivujú nadšenci prírody. Melichova skala je 30 m vysoká. Viaže sa k nej povesť o závistlivej žene, ktorá cestou na svadbu skamenela. Tak neváhajte a príďte sa zregenerovať, načerpať nové sily, oddýchnuť si.
„Stojí vysoká, divá Poľana" a ako zvyšok svojej búrlivej treťohornej minulosti nám zanechala viaceré „opachy nezvratných skál", napríklad Melichovu, ktorá bola vyhlásená za prírodnú pamiatku.
Niekto si myslí, že je to stuhnuté čelo lávového prúdu, ktorého zvyšok už stihla melichova skalazožrať erózia. Legenda však hovorí, že je to skamenená „dcéra tejto rodiny" s nošou na chrbte – najkrajšie to vraj vidno zo západu, z náprotivného svahu na Spúštianke, ale musí opadať lístie. „Akoby Detva obrov nemala" – baba s nošou je vysoká dobrých 15 metrov „a na tých prsiach mohutných" ponúka plošinku s výhľadom. Kto sa tam vyštverá cez malé skalné okno a „spustí zraky prvé v doliny, čo vidí? Hory zázračnej stíny a prekrásnu slovenskú diaľ" so Skliarovom pod nohami, s Detvou na juhozápade a hriňovskými lazmi na východe.
Ku skale je jednoduchý prístup - buď po modrej z asfaltky, čo vedie od detvianskeho amfiteátra cez Skliarovo do Hriňovej (odhadom za 15 minút do kopca), alebo dolu kopcom od hotela na Poľane. To je po tej istej modrej asi za hodinku - lesom, rúbaňou a cez pustnúce lúky Vrchdetvy.ciernohronska zeleznica 2Tak neváhajte a príďte sa zregenerovať, načerpať nové sily, oddýchnuť si.

Čiernohronská železnica (40 km)
Nastúpte na historický vlak a odvezte sa po trase, ktorú navštívia ročne tisícky turistov. Krásna príroda vám pridá na zážitku a vy odídete skutočne nadšení. Toto miesto je ideálne nielen na návštevu s deťmi, ale aj pre zamilované páry. Jazda v drevených vagónikoch historickej lesnej železničky nádherným vidieckym prostredím a očarujúcou prírodou, sprevádzaná pískaním lokomotívy umožňuje vrátiť sa v čase tam, kde sa kedysi zvážalo drevo.

1512.jpg20140918_151106.jpgciernohronska_zeleznica.jpgciernohronska_zeleznica_2.jpgmelichova_skala.jpgOkolie.jpgokolie_01.jpgokolie_02.jpgokolie_03.jpgokolie_04.jpgokolie_05.jpgokolie_06.jpgokolie_07.jpgokolie_08.jpgokolie_09.jpgokolie_10.jpgvodopad_bystre.jpg_ADS5085 PANORAMA1 upr.jpg_ADS5094.jpg